Feudális várbirtok a Bakonyalján: Ugod vára

Kereken tíz évig uralta a birtokot Ugod ispán, aki ebben az időben, 1271-1281 között építette fel birtokai védelmére és azok központjául azt a lakótornyos várat, amelyet nevéről Ugod várnak neveztek el.

Az új vár már lakott területen épülhetett fel. Körzetében a régészeti leletek bizonysága szerint lakóházak álltak, melyek maradványai között Mithay Sándor pápai múzeumigazgató és régész egyértelműen XI–XII. századra utaló kerámiatöredékeket talált. Az ugodi 5. számú épület alatti faszenes rétegben lelt bordás nyakú edénytöredék értékét igencsak megnöveli az, hogy együtt volt egy korai típusú bogrács töredékével - írta egy munkájában Takács Miklós régész. Ugyanis ezek a cserépbográcsok jellegzetes korjelzői a X–XI. századi magyar kerámiának, így korai magyar telepre vallanak.

Az épülő vártól és a körülötte lévő kis településtől északkeletre 2,5 kilométerre, a mai Szőlő-hegy térségében, egy alacsony dombháton terült el az Olaszfalu nevű település. Neve után ítélve feltehető, hogy a tatárjárás utáni királyi betelepítések során ide a mai Belgium területéről (egyébként az ország számos más részébe is) megtelepülő vallon (középkori magyar szóhasználattal „olasz”) telepesek érkeztek. A falu az 1540-es évek körüli háborúban szinte nyomtalanul elpusztult. A veszprémi Laczkó Dezső Múzeum régészei egy terepbejáráson, az 1960-as években paticsos lakóházak nyomait és azok között egyértelműen középkori háztartási cserépedények töredékeit gyűjtötték össze. Olaszfalu is ahhoz a területhez tartozott, amely királyi kézből Csák nembeli Demeter fia Ugod ispán birtokába került Szücs (Bakonyszücs), Fenyőfő, Fenyőteszér (Pápateszér), Ság (Bakonyság), Béb, Nyőgér (Pápanyőgér), Petend, Nyárád, Nóráp falvakkal együtt.

Az ugodi vár nem katonai célokra épült, csak egy főúri birtok központjának, ahol a jószágát kormányzó főúr bizalmi embere és az ő vezetése alatt álló fegyveres kíséret tagjai élhettek. Itt őrizték az iratokat, itt tárolták a terményadókat, és itt lehetett a szolganépet rettegésben tartó börtön is.

Forrás: www.sulinet.hu

Megközelitése: www.varak.hu

Kapcsolodó cikkek:



Legfrissebb bejegyzések:
2019-09-16
Várak.hu mobilalkalmazás
 | részletek
Kedves Barátaink! A már elérhetővé vált a Várak.hu mobilalkalmazás nyilvános teszt változata a Google Play áruházában, mely a következő linken azonnal elérhető: play.google.com...
2015-12-03
"Élő Vár Zemplénben" című kiemelt turisztikai projekt bemutatása
 | részletek
FÜZÉRI FELSŐVÁR TURISZTIKAI HASZNOSÍTÁSA,RÉSZLEGES MŰEMLÉKI REKONSTRUKCIÓJA A rekonstrukció célja, hogy Füzér vára – a 16-17. századból fennmaradt gazdag tudásanyag felhasználásával...
»» minden bejegyzés
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.